Eva Fretheim får «Den gyldne revolver» for sin andre krimbok, «Fuglekongen».
Rivertonprisen, Norges mest prestisjefylte krimpris, ble delt ut torsdag 10. april hos Norli Universitetsgata i Oslo.
– Jeg vet nesten ikke om jeg har skjønt det helt. Det er en stor ære og jeg er utrolig glad, sier forfatter Eva Fretheim om tildelingen.
Eva Fretheim (f. 1967) jobber til daglig som journalist, og debuterte som krimforfatter i 2022 med «Dronningland». For den mottok hun Maurits Hansen-prisen «Nytt blod».
Rivertonprisen – Den gyldne revolver – har siden 1972 blitt delt ut til det juryen mener er årets beste norske kriminallitterære verk. I år går prisen til Eva Fretheim for «Fuglekongen», oppfølgeren til debutboka.
«Med det etablerer hun seg som en av de nye krimdronningene i norsk litteratur», skriver Rivertonklubben i en pressemelding.

Eva Fretheim:
Fuglekongen
Juryen skriver blant annet:
«Fretheims andre kriminalroman er et nedtonet psykologisk drama, der tilsynelatende tilforlatelige hendelser skjer under stort trykk, der skjulte relasjoner og sammenhenger ulmer, og hemmeligheter gradvis og uunngåelig avdekkes.»
I februar kom den tredje boka i serien, «Papirdukkene» – en roman som har fått gode kritikker.
De nominerte til Rivertonprisen 2024 var:
• Anne Elvedal, Du kan kalle meg Jan, Cappelen Damm
• Jo Nesbø, Kongen av Os. Kongeriket 2, Aschehoug
• Terje Bjøranger, Den ingen ser, Cappelen Damm
• Eva Fretheim, Fuglekongen, Tiden
• Jørn Lier Horst, Tørt land, Bonnier
Bak prisen står Rivertonklubben, Den norske Forleggerforening og Bokhandlerforeningen.